Igen kan vi hoppa med tyska Military Round Canopy Group (MRCG) under deras traditionella Operation Jumping Rabbit. Det kallas så för att detta vanligtvis har körts under påskhelgerna.
Arrangemanget genomförs i Stendal, vilket är där de tyska fallskärmsjägarna hade sin utbildningsanläggning från 40-talet. En historisk plats med mycket historia!
Vi kommer eventuellt kunna övernatta i den gamla, historiska hangaren, där vi också packar skärmar och intar våra måltider. Annars blir det hotell och egen bokning alt. enklare tältförläggning.
Som vid tidigare arrangemang med MRCG har de valt att ta emot anmälningarna direkt när det är dags för det. När arrangemanget bekräftas kommer MRCG presentera fler detaljer och inkludera uppdaterade priser för hopp och övrig logistik. Förväntad nivå är runt 25 Euro/hopp och övriga kostnader på runt 10 Euro/dag.
Om du avser bli med så ber vi dig klicka på knappen över, "Jag kommer anmäla mig". Då vet vi andra hur det står till med intresset och kan samordna resa, boende och övriga praktiska detaljer.
Undrar du vad batteriet och handen högst upp på sidan betyder? Läs om det här.
Powered by iCagenda