Helgen 20-22 augusti satsar vi på att igen kunna fira Fallskärmsjägarnas Dag i Karlsborg. Efter att förra året ha blivit tvungna att ställa in så hoppas vi att pandemiläget i augusti gör det möjligt.
När vi får ny information under våren och försommaren så uppdaterar vi denna sida. Vi kommer också hålla er uppdaterade genom våra nyhetsbrev.
Programmet för helgen kommer som vanligt planeras under våren och detaljer läggs ut så snart de är klara.
Också i år läggs programmet upp efter årskullarnas önskemål och kommer utgöra en stomme för programmet framöver: möjlighet att träffas alla tre dagarna med aktivitet också på söndagen.
Denna gång tidigarelägger vi dock hela programmet och samlar all verksamhet på Fästningen och i Lägret. På detta sätt minimerar vi stressande transporter och startar lördagkvällens samkväm tidigare, med ceremonin redan kl 17:30.
På söndagen anordnar vi igen en Fästningstur, som medlemmar med anhöriga har möjlighet att delta på. Om gruppen blir för liten kommer vi istället rekommendera den ordinarie turen kl 10:45.
M/S Sandön har fortfarande plats för er som önskar boka plats - Tfn. 070-21 45 254, e-post: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
Tid | Aktivitet | Plats |
---|---|---|
18:00- |
Samkväm med grill och klubbshop |
Fallskärmsjägarlägret och Skärmen |
Tid | Aktivitet | Plats |
---|---|---|
07:30-09:00 |
Frukost mot egen betalning |
Militärrestaurangen Kastanjen vid Fästningstorget samt på Hotell Wettern |
09:30-10:30 |
Förevisning fallskärmsdrill och landningsträning |
Hopphallen |
11:00-12:00 |
Fällning ur Hercules Två patruller fälls i i vattnet och demonstrerar ett stridsmoment efter landstigning Materielförevisning Tornhopp för fallskärmsjägare och anhöriga |
Fallskärmsjägarlägret |
11:00-14:00 |
Lunch mot egen betalning OBS! Lunchen blir i år serverad på det nyöppnade Hotell Wettern - Kastanjen är inte öppen för lunch denna lördag. |
Hotell Wettern |
13:00-14:00 |
Fortsatt tornhopp för fallskärmsjägare och anhöriga |
Fallskärmsjägarlägret |
13:30-15:00 |
Fallskärmsjägarklubbens årsmöte C 323. och klubben orienterar om genomförd och kommande verksamhet |
Götiska Salen |
15:15-17:00 |
Middag mot egen betalning |
Militärrestaurangen Kastanjen samt Hotell Wettern |
17:25 |
Uppställning i Lägret OBS! Ta med din basker till uppställningen. |
Fallskärmsjägarlägret |
17:30 |
Ceremoni med flagghopp |
Fallskärmsjägarlägret |
18:30- |
Samkväm med bl.a. bastu, grill och klubbshop |
Fallskärmsjägarlägret |
Tid | Aktivitet | Plats |
---|---|---|
07:30-09:00 |
Frukost mot egen betalning |
Militärrestaurangen Kastanjen samt Hotell Wettern |
09:00-10:45 |
Historisk Fästningstur OBS! Det är för få anmälda för att vi skall få en egen tur. För dem som önskar blir det istället deltagande i den vanliga turen som går kl 10:45. Om du vill säkra din plats så kan du boka hos Karlsborg Turism, telefon 0505-17350 eller på deras hemsida - välj i så fall "Den historiska Äventyrsturen". |
Samling utanför Götiska Valvet |
12:00-13:00 |
Lunch mot egen betalning |
Militärrestaurangen Kastanjen samt Hotell Wettern |
Årets FJS Dag blev en helg med riktigt många deltagare!
Lördag morgon förevisade klubbens Rundkalottsektion träning i hopphallen, med uthopp, falldrill och landning. Under utbildningen drillas dessa moment i ett par veckor för att verkligen sätta sig i ryggraden. Det är det som gör att en gentleman i 70-årsålderna efter en dags uppfriskning kan genomföra fallskärmsfällning på ett exemplariskt sätt.
Eftersom vädret inte tillät hoppning på Flugebyn i år blev Fallskärmsjägarlägret centrum för lördagens aktiviteter. Man fick möjlighet att hoppa ur tornet, där blivande fallskärmsjägare tränar sina uthopp så att dom till slut sitter. Utrustning och packning av fallskärmar förevisades och en grupp ytsimmare innästlade från Vättern, blev upptäckta och drog sig till slut ut efter en kort och intensiv strid.
Ceremonin på kvällen samlade många fallskärmsjägare från 1952 och framåt. Det är lika starkt varje år att se så många generationer fallskärmsjägare samlade - det stärker redan starka band! Efter ceremonin blev det som vanligt grill och historier från förr; historier som vi hört många gånger tidigare men aldrig tröttnar på :-)
17-19 augusti är det igen dags för Fallskärmsjägarnas Dag i Karlsborg!
Kanske blir det också i år också förevisning på Flugebyn, med fällningar, presentation av utrustning, jägartjänst och annat.
Ytterligare information hittar du på denna sida. Där hittar du fram till program och övriga detaljer.
Vi ses i Karlsborg!